V ktorej krajine na vás pískajú chlapi bez úmyslu vás zbaliť?

Autor: OZ Cestou necestou | 2.11.2016 o 9:00 | Karma článku: 3,14 | Prečítané:  236x

Michalova typická dovolenka nie je ísť autom do Chorvátska. Michalova typická dovolenka nie je ani ísť do exotických, ale stále turistických miest, takže ho so 100%-nou pravdepodobnosťou nestretnete v kluboch v Kute na Bali.

Čím je miesto na našej planéte menej známe a menej vyhľadávané, tým je pre neho príťažlivejšie.

Takže keď sa vyberie do Indonézie, oblúkom obíde Bali a skončí na druhom najväčšom ostrove na svete, na Novej Guinei, kam mieri iba veľmi malé percento turistov, ale o to viac je to miesto autentickejšie. Tento ostrov si delia dve krajiny – západná časť spadá pod Indonéziu, východnú časť patrí autentickej Papue-Novej Guinei. U ľudí stále prevláda názor, že cestovať do tejto krajiny znamená nechať sa dobrovoľne zožrať ľudožrútmi. Alebo sa stretnete s názormi, že sú tu všetky choroby sveta a žiadna civilizácia. Ako to teda vlastne je? Keď si zo zvedavosti hodíte ponuku ubytovania na booking.com nájde vám okolo 40 ubytovacích zariadení, väčšinou super luxusných, žiadne domáce priváty u domorodcov. No tu cestovný ruch ako taký končí a po opustení týchto rezortov už nenájdete žiadny „entertainment“ na aký ste z turistických oblastí zvyknutý. Iba pravú, nefalšovanú autentickosť domorodcov. Napríklad sa môžete dozvedieť o papuánskom kmeni z oblasti Nuku, ktorý na dorozumievanie používal iba pískanie, a s rôznou intenzitou každý zvuk znamenal niečo iné. Viete si to predstaviť?

Koľko turistov vlastne Michal stretol počas túlania sa po tejto krajine? Piatich. Áno, pri bežnom cestovaní po ostrove stretol „až“ 5 turistov, výnimkou boli iba domorodé slávnosti, kde bolo belochov viac, pravdepodobne všetci tí, ktorí si to zaplatili ako fakultatívny výlet zo spomínaných luxusných rezortov.

                                                                                           

No ale pokiaľ hľadáte božský pokoj a myslíte si, že na takomto odľahlom mieste sa budete môcť sami túlať a meditovať, ste na omyle. Každý pozemok, dokonca aj každá hora v tejto krajine niekomu patrí, takže domáci vás budú vždy a všade sprevádzať. Nikto vás tu však nezožerie. Ešte pred približne 100 rokmi bolo vnútrozemie ostrova neprebádané, a bolo zvykom, že vždy keď domorodec stretol niekoho, kto nepochádzal z jeho kmeňa, tak ho jednoducho zabil. A cca 20 rokov dozadu sa ešte v indonézskej časti ostrova stávalo, že keď dva znepriatelené kmene niekoho zabili, vždy ho aj zjedli.  Dnes vás však domáci privítajú s radosťou a neuveriteľnou pohostinnosťou. O život sa báť určite nemusíte. Jedine, že by ste sa vybrali do neprebádaných častí džungle, kam ani domáci nechodia.....    

Chcete vedieť o tejto fascinujúcej ceste viac? Navštívte jesenné turné festivalu Cestou necestou s hlavnou témou Nepoznaný svet, kde vám Michal zodpovie všetky vaše zvedavé otázky. Od 4.-22.11.2016 si jeho prezentáciu môžete vypočuť na festivaloch v 12 mestách Slovenska. Kompletný kalendár podujatí nájdete na cestounecestou.sk alebo na festivalovom facebooku.

Text: Hana Hajovská

Fotografie: Michal Knitl

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?