6 Slovákov na 6 kontinentoch

Autor: OZ Cestou necestou | 10.3.2017 o 8:48 | Karma článku: 4,37 | Prečítané:  166x

Aj Slováci cestujú a spoznávajú svet. Predstavíme Vám šiestich, ktorí prebrázdili šesť kontinentov. A čo ich spája? Všetkých môžete stretnúť a zažiť naživo už tento víkend na festivale v Bratislave. 

Kedy? Kde? Už dnes začína trojdňový festival Cestou necestou, na ktorom sa predstaví viac ako 35 prezentujúcich. A kto sú tí šiesti odvážlivci? 

Za Európu sme vybrali chalanov z Arolla Filmu - Erika Baláža, Karola Kaliského a Adama Bašteka, ktorí trávili celé mesiace v horách v drsných podmienkach, aby nám sprostredkovali krásy slovenskej prírody vo filme Život v oblakoch. Po filme bude priestor na diskusiu s autormi.

V horách ostaneme aj v Severnej Amerike. Igor Packo prešiel s kamošom legendárny John Muir trek. Cez 300 kilometrov po vlastných. Na obuv jeho kamoša nepozerajte - to je príbeh sám o sebe. Prídete si vypočuť ich dobrodružnú cestu dnes večer do Ružinova?

Južnú Ameriku spoznáme blonďavo a spontánne s Peťou Koláčkovou, ktorá ju prebrázdila krížom-krážom. Vodopády Iguazu, ľadovec Perito Moreno i krásna sopka Likankabur v Čile. Jej prezentácia bude stáť za to!

Z Ázie vyberáme Maroša Matouška, ktorý bude prezentovať Japonsko i Vietnam. Marošove fotografie patria posledné roky k ozdobám festivalu. Každý rok niekam cestuje, každý rok nám prináša nové zážitky. Viac o Marošovi sa môžete dočítať aj v rozhovore.

Domorodým kultúram sa dostaneme pod kožu v Etiópii s Petrom Koutným. Chceli by ste stretnúť takýchto fešákov?

 

A z Austrálie a Ocenánie spoznáte ostrov Nová Guinea s Michalom Knitlom. Jej západnú - indonézsku časť. I východnú časť, ktorá je samostatná krajina - Papua-Nová Guinea. Na ostrove strávil viac ako 2 mesiace a je to celkom iný svet. V 77 minútovom dokumente nabitom informáciami sa dozviete napríklad to, že niektorí domáci berú belochov ako ľudí, ktorí im priniesli mier. Ešte pred 100 rokmi cudzie kmene medzi sebou bojovali, len keď sa uvideli. Keď bieli ľudia prišli so zbraňami, prestali aj kmene medzi sebou bojovať.... 

A to je iba 6 krátkych príbehov. Na festivale tento víkend sa dozvieš oveľa viac. Stačí si prísť po inšpiráciu do DK Ružinov a budeš chcieť dať v práci výpoveď a ísť do sveta :).

Viac informácií nájdete na stránke podujatia a praktický program na A4 si môžete pozrieť aj tu. A ak bývate mimo Bratislavy, festival príde o 2 týždne aj do ďalších miest. Máte sa na čo tešiť. 

Krásny zážitok a víkend želá 

Michal Knitl

OZ Cestou necestou

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vlak obsadený smerákmi idúci do stanice Ničota nabral na rýchlosti

Môže sa stať, že veľká občianska energia prítomná na námestiach sa postupne vytratí. Ale nádej zostane.

KOMENTÁRE

Fico sa vracia. Vyzerá ako Sulík

Keď príde na Maďarsko, Poľsko, mimovládky či Rusko, Sulík hovorí ako Fico.

PRIMÁR

Rakovina. Môže za ňu osud, či životný štýl?

Dvojica štúdií prináša odpoveď, nakoľko si je možné znížiť riziko rakoviny.


Už ste čítali?